Wybrane zalety produktu BOHRTEC GmbH

BOHRTEC w swoich modelach BM400 i BM600 posiada ramę złożoną z 2 części (podstawy i korpusu) jest to bardzo pomocne podczas ustawiania maszyny, gdyż 99% procesu ustawiania (poziomowanie, kierunek,…) odbywa się na stosunkowo lekkiej podstawie ramy, a następnie instaluje się korpus lawety. Ponieważ urządzenia pracują w ciasnych studniach, ta zaleta ma ogromne znaczenie na realnych budowach.

Oś obrotu wrzeciona znajduje się idealnie w osi lawety BOHRTEC, nie występują więc dodatkowe momenty skręcające obciążające ramę podczas pracy w ekstremalnych warunkach.

podwójne żerdzie pilotowe BOHRTEC są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ w 100% oddzielają ruch obrotowy wiertła od nacisku gruntu. Poprzez to zabezpieczają przewiert pilotowy przed zaciśnięciem i unieruchomieniem. Nacisk gruntu przejmują w 100% nieobracające się żerdzie zewnętrzne. Żerdzie zewnętrzne systemu Bohrtec przejmują też znaczną część siły pchania. Dla porównania „podwójne żerdzie” naszych konkurentów służą głównie do tłoczenie bentonitu w przestrzeni pomiędzy żerdziami. Często też żerdzie zewnętrzne obracają się wraz z żerdziami wewnętrznymi co zaprzecza całej idei. Przewiert pilotowy sterowany jest poprzez odpowiedni obrót żerdzi więc ich unieruchomienie powoduje brak możliwości wykonania przewiertu w ogóle.

System kontroli przewiertu w Bohrtec oparty jest na najwyższej klasy teodolicie LEICA-THEODOLIT i pozwala kontrolować przewiert na odległość ponad 150metrów. Tańsze systemy oferowane przez niektórych producentów wiertnic ślimakowych wykorzystują systemy, które są podatne na liczne zakłócenia. Bardzo często w tych systemach przy zmianie temperatur żerdzi dochodzi do pojawienia się wewnątrz żerdzi pary wodnej, która uniemożliwia prawidłową pracę przy dłuższych odległościach (np. gdy nagrzane słońcem żerdzie wprowadzamy do chłodnej i wilgotnej ziemi).

Osprzęt do rozwiercania produkcji Bohrtec może być wspomagany wodą i bentonitem równocześnie. Konkurencyjne produkty oferują systemy wiercenia wspomagane wyłącznie bentonitem lub wodą. Różnica jest istotna gdyż woda jest korzystna do „rozluźnienia” wierconego gruntu czyli powinno podawać się ją do wnętrza głowicy rozwiercającej, natomiast bentonit ma za zadanie obniżenie oporów tarcia i nacisku gruntu więc powinno się go podawać na zewnątrz głowicy wiercącej i rur osłonowych lub przewodowych. Dodatkowo podawanie bentonitu do wnętrza głowicy wiercącej powoduje powstanie kleistej mazi, którą trudno wytransportować ślimakami.

Bohrtec posiada bardzo bogaty asortyment osprzętu wiertniczego i poprzez odpowiedni jego dobór wiertnicę ślimakową BOHRTEC możemy stosować praktycznie w każdych warunkach. Bohrtec-a nie dotyczą ograniczenia dla większości wiertnic ślimakowych tj. „jeżeli nie można wykonać przewiertu pilotowego to nie stosuje się wiertnic ślimakowych”. Bohrtec posiada osprzęt służący do wierceń lawetą ślimakową w litej skale!!! Mamy do dyspozycji głowice udarowe lub tarcze „mikrotunelowe” zasilane odpowiednio sprężonym powietrzem lub napędem z lawety. Szczegóły na zapytanie.

Bohrtec posiada również osprzęt zabezpieczający przed napływem wód gruntowych podczas wiercenia to tzw. „ślimak wodny” jest to specjalny odcinek rury osłonowej i ślimaka, który został wyposażony w grodzie. Grodzie działają naprzemiennie tj. kiedy z jednej strony jest otwarta to z przeciwnej się zamyka. Zapobiega to swobodnemu przepływowi wody, która znajduje się w obszarze odwiertu.

Stacja hydrauliczna Bohrtec HD50 posiada silnik zasilający o stosunkowo niewielkiej mocy w porównaniu z innymi producentami ale jej sprawność jest dużo wyższa gdyż pracują w niej najnowocześniejsze systemy hydrauliczne o zmiennej wydajności tzn. system hydrauliczny kieruje swoją moc tam gdzie jest ona aktualnie potrzebna. System hydrauliczny Bohrtec jest co prawda droższy w zakupie ale dużo bardziej ekonomiczny w eksploatacji (zużywa ponad 25% mniej paliwa w porównaniu z systemami mniej zaawansowanymi technicznie, gdyż jest bardziej wydajny i pracuje w nim mniejszy silnik), transporcie (bo jest znacznie lżejszy, ponieważ jest mniejszy i nie wymaga specjalnych osłon dźwiękoszczelnych), jest bardziej cichy, nie wymaga zabudowy więc ma też lepsze chłodzenie.

Konstrukcja urządzeń i osprzętu Bohrtec wykonana jest z wysokogatunkowej stali z odpowiednim naddatkiem wytrzymałościowym tzn. Bohrtec ma masywniejsze elementy konstrukcyjne niż jego konkurenci. Laweta i osprzęt jest stabilny, wytrzymały i trwały.

Powyższe fakty pokazują, że urządzenia projektowane i wytwarzane w firmie BOHRTEC GmbH Niemcy należą do najbardziej zaawansowanych systemów wiertniczych na świecie, a ich cena nie wynika z nadmiernej chęci zysku lecz składają się na nią najwyższej jakości komponenty oraz nowatorskie opracowania konstrukcyjne wspierane najświeższymi osiągnięciami naukowymi w dziedzinie inżynierii i mechaniki.